czwartek, listopada 24, 2005

Wiece w całej Polsce

UPDATE: 10 MIAST + BERLIN, NOWE MIEJSCE W GDAŃSKU

Ogólnopolski Komitet “Solidarność z Poznaniem”

zaprasza serdecznie do udziału w wiecach solidarności z Poznaniem:

REANIMACJA DEMOKRACJI.
MARSZ RÓWNOŚCI IDZIE DALEJ!
Ogólnopolskie wiece solidarności z Poznaniem

26 (sobota) i 27 (niedziela) listopada 2005

Elbląg, Gdańsk, Katowice, Kraków, Łódź, Poznań, Rzeszów, Toruń, Warszawa, Wrocław, Berlin

Wypadki poznańskie – wydany przez władze Poznania zakaz Marszu Równości, a potem brutalne pacyfikowanie przez policję pokojowego zgromadzenia – pokazały, że Polska nie jest państwem prawa. Władza publiczna udowodniła właśnie, że ma za nic konstytucję i wolności obywatelskie. Kierując się czysto ideologicznymi względami i doraźnym interesem politycznym nie tylko uniemożliwia obywatelom i obywatelkom wyrażanie swoich poglądów, ale też pozwala, by faszystowskie bojówki i policja bezkarnie atakowały bezbronnych ludzi. Gdyby władza nie złamała prawa do organizowania zgromadzeń, nigdy by do tego nie doszło. Przypomnijmy, że 11 listopada br. agresywna demonstracja ONR-owska mogła manifestować legalnie chroniona przez policję. Biorąc pod uwagę efekt zakazu, pobitych uczestników marszu, władze z całą pewnością nie miały na celu zapewnienia komukolwiek bezpieczeństwa.

Polska demokracja wymaga reanimacji. W najbliższy weekend 26 (sobota) i 27 (niedziela) listopada w różnych miastach w Polsce (m.in. w Elblągu, Gdańsku, Krakowie, Łodzi, Warszawie) odbędą się pokojowe manifestacje na znak solidarności z Poznaniem. Wiece są wyrazem protestu przeciwko postępującemu procesowi ograniczania i łamania praw człowieka w Polsce. To jest chwila, żeby pokazać władzy, że nie godzimy się na nowe warunki wolności tylko dla wybranych obywateli o prawicowych poglądach.W samym Poznaniu, dokładnie tydzień po tym, co się stało, w tym samym miejscu, odbędzie się wiec w obronie demokracji i demonstracji. Marsz Równości idzie dalej!

Marsz Równości nie zatrzymał się na Półwiejskiej w Poznaniu. Marsz Równości idzie dalej po całym kraju.

Mówimy NIE dyskryminacji ze względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, orientację seksualną, kolor skóry, wyznanie czy poglądy polityczne.

Mówimy NIE łamaniu podstawowych praw człowieka i wolności obywatelskich.

Mówimy NIE zakazowi odbywania pokojowych zgromadzeń i wyrażania swoich poglądów.

Mówimy TAK demokracji, tolerancji i solidarności z grupami dyskryminowanymi.

Mówimy TAK wolności zgromadzeń.

Mówimy TAK wolności wyrażania swoich poglądów.

******************************************

Wiece solidarności z Poznaniem odbędą się w:
Elblągu, 27 listopada (niedziela), godz. 18.00, Pl. Słowiański
Gdańsku, 27 listopada (niedziela), godz. 13.00, Długi Targ

Organizatorzy gdańskiego niedzielnego wiecu organizowanego w ramach akcji "Reanimacja demokracji: Marsz Równości idzie dalej" podpisali dziś porozumienie z "Solidarnością" Stoczni Gdańskiej. W porozumieniu strony wyrażają wzajemny szacunek dla siebie i podkreślają,ą wspólne wartości: wolność i demokrację. Na prośbę "Solidarności" stoczniowej wiec w geście dobrej woli został przeniesiony na Długi Targ, w okolice słynnej fontanny z Neptunem. Data i godzina wiecu pozostaje bez zmian.

Katowicach, 27 listopada (niedziela), godz. 12.00, Plac Szewczyka pod estakadą przy Dworcu Głównym
Krakowie, 26 listopada (sobota), godz. 14.00, Rynek Główny przy Wieży Ratuszowej
Łodzi, 27 listopada (niedziela), godz. 12.00, Pasaż Schillera
Rzeszowie, 27 listopada (niedziela), godz. 12.00, Urząd Wojewódzki przy ul. Grunwaldzkiej
Toruniu, 27 listopada (niedziela), godz. 12.00, Pod Pomnikiem Kopernika
Warszawie, 27 listopada (niedziela), godz. 12.00, Pl. Konstytucji (między ul. Koszykową i Śniadeckich)
Wrocław, 27 listopada (niedziela), godz. 15.00, na Rynku pod Pręgierzem
Wiec w Poznaniu: 26 listopada (sobota), godz. 15.00, ul. Półwiejska 42

***********************************************

W skład Ogólnopolskiego Komitetu “Solidarność z Poznaniem” wchodzą następujące organizacje (w porządku alfabetycznym): Demokratyczna Unia Kobiet (Gdańsk), Federacja Anarchistyczna (Gdańsk), Federacja Młodych Unii Pracy (Gdańsk), Fundacja eFKa (Kraków), Fundacja Kultura dla Tolerancji (Kraków), Fundacja Przestrzenie Dialogu (Gdańsk), Kampania Przeciw Homofobii, Koło Naukowe Gender Studies, Uniwersytet Gdański, nieformalna grupa Łódź Gender (Łódź), łódzki oddział Centrum Praw Kobiet (Łódź), Młode Centrum (Gdańsk), Partia Demokratyczna (Gdańsk), Platforma Ideowa Stowarzyszenia Młoda Socjaldemokracja, Młodzi Socjaliści Podkarpacie, Porozumienie Kobiet 8 Marca (Warszawa), Porozumienie Lesbijek (LBT), Ruch Nowa Generacja, Socjaldemokracja Polska (Gdańsk), Stowarzyszenie Lambda Warszawa, Stowarzyszenie Młodzi Socjaliści (Gdańsk), Unia Lewicy (Gdańsk), Zieloni 2004.

2 Comments:

  • Patrząc na organizatorów marszu w Gdańsku, dostaję wysypki. Czy w tym kraju wolności bronią sami socjaliści?!

    By Blogger kazisi, at 3:33 PM  

  • Tak, mnie to rozkłada na obie łopatki -- ludzie post-solidarnościowi używający komunistycznych metod do dławienia wolności słowa i zgromadzeń i broniący wolności post-komuniści. Ciekawie się poprzewracało...

    By Blogger Oliveira, at 4:30 PM  

Prześlij komentarz

Links to this post:

Utwórz link

<< Home