środa, lutego 08, 2006

Podsumowanie dyskusji

Życie Warszawy poprosiło o wypowiedź profesora Mariana Filara.

http://www.zw.com.pl/apps/a/tekst.jsp?place=zw2_a_ListNews1&news_cat_id=2051&news_id=79773

Cieszy się Pan, że w resorcie sprawiedliwości mamy wreszcie faceta z jajami, który ostro się wziął za bandytów?

Ależ cechą ministra nie powinien być nadmiar nabiału! Dobrze by było, gdyby minister wyróżniał się nie tym, co ma od pasa w dół, tylko tym, co ma od pasa w górę. A ściślej – od szyi w górę.

Chyba Pan nie zaprzeczy, że Ziobro ma w głowie kilka niezłych pomysłów?

Trzy czwarte tych pomysłów, które są ogłaszane jako patenty ministra Ziobry, to nie jest absolutnie żadna nowość. Przykład: mówi się, że będziemy odbierać gangsterom majątki. A przecież w kodeksie karnym taki przepis od dawna istnieje.

Są jednak i pomysły autorskie. Po złapaniu chuligana prokurator będzie miał 48 godzin na sporządzenie aktu oskarżenia, a sąd – 24 godziny na wymierzenie kary. Myśli Pan, że ludzie nie będą zadowoleni z błyskawicznego karania łobuzów?

Pomysł, żeby to przyspieszyć, to krok w dobrym kierunku. Tylko że nadmierny pośpiech jest wskazany przy łapaniu pcheł, a nie w wymiarze sprawiedliwości. Tu jest tysiące różnych problemów. Co z adwokatem, którego młodociani muszą mieć tak czy siak? Co ze ściągnięciem świadków, którzy przecież nie mają obowiązku stawić się w nocy, kiedy porządni ludzie śpią? A sprawdzenie w rejestrze skazanych? To dobrze, że myśli się o przyspieszeniu, ale niepotrzebnie mami się ludzi jakimiś prostymi rozwiązaniami. [...] Chodzi po prostu o to, żeby wreszcie każdy wykonywał sprawnie swoją robotę.

I to właśnie ma na celu Ziobro. Jak sędzia leń będzie miał dobę na wyrok, to się wreszcie weźmie do roboty.

Nie ma takiej możliwości. Sędzia jest niezawisły; wystarczy, że nie doprowadzą mu żądanego świadka i 24-godzinny termin diabli wezmą.

Jeżeli termin będzie obowiązywał ustawowo, to sędzia zostanie po prostu zmuszony do wydania wyroku.

Ależ nie zostanie, jeżeli sąd nie będzie miał zakończonego postępowania dowodowego! Dla sądu nie są ważne jakieś 24 godziny, tylko to, żeby wyrok był sprawiedliwy. Jeżeli w ciągu tych 24 godzin zapadnie wyrok do niczego, to taki wyrok z hukiem – powtarzam: z hukiem! – zawali się w postępowaniu apelacyjnym. I w efekcie całe postępowanie będzie trwało jeszcze dłużej. Każdy prawnik wie o tym, że jak schrzanimy postępowanie w pierwszej instancji, to będziemy potem latami łazili po apelacjach i kasacjach.

Sądząc po pewnych sygnałach, nowa władza chce też upychać zbirów w więzieniach, nie zważając, że i tak są ponad normę przepełnione...

Polskie zakłady karne są w stanie zmieścić 80 tysięcy więźniów, a w tej chwili już nam brakuje około 40 tys. miejsc. Radą na to jest odpowiednia polityka. Jak nie będziemy trzymać faceta za to, że nie płaci alimentów, to znajdzie się miejsce dla bandyty. Natomiast jeżeli będziemy upychać, to dobierze się nam do skóry Unia Europejska. Ale to pal licho, bo – co gorsze – dobiorą się do nas sami więźniowie. Wie pan, co to znaczy siedzieć w celi 4-osobowej w 10 osób?! Widziałem to w Czarnem i nikomu nie życzyłbym tego widoku.

Nawet tym mordercom z Torunia, którzy pastwili się kilka godzin nad dziewczyną przed jej zabiciem?

Nawet tym, którzy katowali 20 ofiar, bo ja mam ich gdzieś! Ale nie mam gdzieś siebie i moich współobywateli. A zapewniam pana, że jeżeli wybuchnie bunt w więzieniu, to zginą również niewinni ludzie.

Może dobrym rozwiązaniem jest inny pomysł Ziobro – zamiana koszar i budynków PGR-owskich na więzienia?

(śmiech) Czy pan Ziobro nie dostrzega różnicy pomiędzy budową cielętnika i budową kryminału? Nie da się zamienić koszar ani PGR-u na zakład karny, bo obowiązują tu zupełnie inne wymogi architektoniczne i wymogi bezpieczeństwa.

Rozszerzenie granic obrony koniecznej też się Panu nie podoba? Ziobro dał przykład, wypuszczając sprawców zamordowania zbira we Włodowie...

Przepraszam, ale tu już muszę odpowiedzieć ostro. Te działania pana ministra to już zupełny nonsens. Wiadomo, co jest w polskim prawie obroną konieczną, a co jej przekroczeniem. I we Włodowie nie było mowy o żadnej obronie koniecznej.

Nie będę komentować, bo i po co? Dodam jeszcze anegdotę, znalezioną na forum gazety.pl:

Na Uniwersytecie Warszawskim kilka lat temu odbywała się konferencja dotycząca kary śmierci. Jednym z prelegentów był młody aplikant prokuratorski - Zbigniew Ziobro. Przemawiał płomiennie, argumentując za potrzebą wprowadzenia tej kary. Piękne zwroty, soczysta argumentacja. Gdy skończył, jeden z profesorów stwierdził: „Dziękujemy za to niezwykłe przemówienie, a teraz przejdźmy do zagadnień prawnych. Bo jesteśmy na wydziale prawa, a nie na partyjnym wiecu". Taką anegdotę opowiadają sobie prawnicy. Studenci prawa śmieją się: „Dzień bez konferencji ministra Ziobry jest dniem straconym".

1 Comments:

  • Do tej chwili dyskusja toczyla sie na temat tego co powinno sie zmienic w polskim prawie. Nikt chyba nie napisal ze Ziobro to dobry minister ktory bedzie wprowadzal swoje pomysly, bo nikt nie ma zludzen ze piS nie ma zamiaru zadnych swoich pomyslow wprowadzac w zycie jedynie mamic wyborcow i potencjalnych wyborcow swoimi obietnicami. Nie omal wszyscy w rzadzie sa osobami niekompetentnymi, ktore maja tyle pojecia o rzadeniu co zwykly Kowalski, wiec ten wywiad jest chyba jedynie potwierdzeniem stanu rzeczywistego.
    Jest jednak jedna rzecz z ktora musze sie zgodzic z dotychczasowych poczynan pana Ziobry, a mianowicie, uwolnienie sprawcow linczu we Wlodowie, uznaje za jak najbardziej sluszne.
    Kazdy obywatel ma prawo sie bronic, skoro policja ewidentnie ignoruje wezwania i skargi i pozwala aby zbir grozil, bil i kaleczyl niewinne osoby to ludzie musza sami sobie pomoc. W tym wypadku byla to koniecznosc i nikt na tym nie ucierpial a jedynie zyskali na tym mieszkancy Wlodowa . Co wiecej uwazam ze sprawcy linczu powinni otrzymac wyroki w zawieszeniu, gdyz prawdziwymi sprawcami tego co sie stalo sa policjanci ktorzy nagminnie ignorowali wezwania i wrecz bali sie interweniowac w tej sprawie.

    By Blogger atkabe, at 10:06 AM  

Prześlij komentarz

Links to this post:

Utwórz link

<< Home