czwartek, marca 23, 2006

Dziś tylko cytaty (bo po co komentować?)

http://miasta.gazeta.pl/warszawa/1,34862,3230259.html

Dzieci chore na autyzm nie mają się gdzie uczyć, bo radni PiS na Pradze Północ nie potrafią rozwiązać problemu zbyt małej szkoły

Jedyny w naszym województwie taki zespół szkół specjalnych mieści się w budynku przy Tarchomińskiej 4. Pęka w szwach, bo uczą się tam dzieci autystyczne, a pierwsze piętro zajmuje dodatkowo Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 5. Wczoraj na sesji Pragi Północ radni zgodzili się, by poradnia wyprowadziła się dopiero 1 września przyszłego roku. To oznacza, że dla wielu autystycznych dzieci zabraknie miejsca. Muszą siedzieć półtora roku w domu, bo szkoła jest za mała.

Do specjalnej podstawówki i gimnazjum chodzi teraz 30 dzieci. Kolejne 22 czeka na liście rezerwowej, bo w szkole brakuje sal. Przybędzie ich dopiero po wyprowadzeniu się poradni do pomieszczeń po byłych warsztatach szkolnych przy Targowej 86. Ich adaptacja ma kosztować 2,2 mln zł.

http://miasta.gazeta.pl/warszawa/1,34862,3230082.html

Aż dwa instytuty poświęcone zmarłemu Papieżowi będzie miała Warszawa. Na jeden 20 mln zł daje sejmik województwa, a na drugi - i na stypendia - 5,7 mln zł wyłoży stołeczny ratusz

Miejskie Centrum Myśli Jana Pawła II zostanie oficjalnie otwarte w rocznicę śmierci Papieża - 2 kwietnia. Dyrektorem został krakowianin dr Piotr Dardziński, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wczoraj miejscy urzędnicy zapowiedzieli różne wydarzenia, które mają towarzyszyć otwarciu Centrum. W Pałacu Kultury i Nauki 1 kwietnia odbędzie się seminarium "Naucz nas być wolnymi".

http://miasta.gazeta.pl/warszawa/1,34862,3230269.html

Młodzież z liceum Cervantesa nie poddaje się atmosferze zastraszenia wywołanej listem wiceministra edukacji Jarosława Zielińskiego. Dyskusję "Ile nam wolno powiedzieć? Ile nam wolno myśleć?" zorganizuje poza szkołą.

Wczoraj w gabinecie szkolnego pedagoga Doroty Waś odbyła się narada. Licealiści Aleksandra Postek i Kamil Skowroński zastanawiali się, co dalej z debatą o wolności słowa i prawach człowieka. Wczoraj napisaliśmy, że młodzież chciała rozmawiać o tym w szkole, zaprosić gości, ale nie zgodziła się dyrektorka Joanna Malawska. Powód zakazu? List wiceministra edukacji Jarosława Zielińskiego ostrzegający przed zapraszaniem do szkół osób, które "mogą mieć zły wpływ wychowawczy".

http://www.mein.gov.pl/menis_pl/listy_ministra/list_090306.php

Szanowni Państwo,

wiele stowarzyszeń i organizacji zwraca się do szkół z propozycjami prezentowania w placówkach oświatowo - wychowawczych swoich poglądów, zamierzeń i planów. Zdarza się, że zapraszają nauczycieli, a przede wszystkim uczniów, do udziału w organizowanych imprezach bądź innych przedsięwzięciach.

Odnosząc się do tych zdarzeń, informuję o stanowisku Ministerstwa Edukacji i Nauki:

Szkoła jest instytucją wolną od działań politycznych i jakiejkolwiek indoktrynacji (art. 56 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty. Dz.U.z 2004r. nr 256, poz. 2572, z późn. zmianami).

Dyrektor szkoły odpowiada za organizację placówki. Podejmuje decyzje umożliwiające spotkania z dziećmi i młodzieżą, a także z nauczycielami osób z zewnątrz. W ten sposób przyjmuje odpowiedzialność nie tylko za przebieg samych spotkań, lecz także za prezentowane na nich treści.

Działalność dydaktyczna, a przede wszystkim wychowawcza szkoły, to pomoc i towarzyszenie uczniom w trudnym procesie dojrzewania. Dzieci i młodzież w wieku szkolnym najczęściej nie mają w pełni ukształtowanego systemu wartości. Młodzi ludzie podatni są na efektowne wystąpienia, gubią się jednocześnie w rozpoznawaniu ich rzeczywistego znaczenia. Zdarza się, że atrakcyjne hasła pacyfistyczne, ekologiczne, antywojenne bezkrytycznie przyjmowane przez młodzież niosą w sobie w rzeczywistości szkodliwe treści wychowawcze.

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,53600,3230520.html

Chcemy, żeby dzieci opuszczające szkołę znały podstawy udzielania pierwszej pomocy i nauczyły się przełamywać strach przed ratowaniem poszkodowanych - tłumaczy Krzysztof Dobies, rzecznik prasowy WOŚP. - Szkoły będą przystępować do programu dobrowolnie. Wszystko finansuje nasza fundacja i sponsorzy. [...] Ministerstwu Zdrowia inicjatywa Owsiaka bardzo się podoba: - Trudno się nie cieszyć. Orkiestra od lat szkoli ratowników w sposób bardzo profesjonalny, mamy więc pewność, że i młodzież będzie dobrze wyedukowana w tym zakresie. Poza tym Wielka Orkiestra cieszy się mocnym poparciem społecznym, a Jerzy Owsiak ma dużą wiarygodność.

Inaczej twierdzą posłowie PiS. Entuzjazmu dla akcji nie okazuje Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Owsiak we wtorek przedstawił założenia programu na posiedzeniu sejmowej komisji edukacji i młodzieży. Następnego dnia na pierwszej stronie "Naszego Dziennika" związanego z o. Tadeuszem Rydzykiem zaatakowali go posłowie PiS. Maria Nowak, wiceprzewodnicząca komisji, wyznała ultrakatolickiej gazecie: "Nie słuchałam pana Owsiaka, ale nawet bez znajomości szczegółów jestem przeciwna, żeby prowadził program pierwszej pomocy w szkołach. Jak dotąd więcej zrobił szkody niż pożytku w procesie wychowania młodego pokolenia. Uważam, że jeżeli chce coś robić, niech to robi poza szkołą. Niesprawdzonych osób (albo wręcz takich, które nie wykazały się jeszcze niczym pozytywnym) nie powinno się zapraszać do szkoły. Patrząc na przeszłość, obawiałabym się nawet, że może to przynieść więcej złego niż dobrego".

http://www.dostepne.info/szczuka/

Pragniemy wyrazić swoje głębokie oburzenie faktem nałożenia przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji kary finansowej na Telewizję Polsat w związku z występem Kazimiery Szczuki w wyemitowanym 26 lutego programie 'Kuba Wojewódzki'. Chcemy zdecydowanie podkreślić, że w wypowiedzi, będącej powodem nałożenia kary, Szczuka nie odnosiła się nawet do publicznej działalności Magdaleny Buczek prowadzącej audycje w Radiu Maryja, chociaż miała do tego pełne prawo, bo działalność ta, jak każda działalność publiczna podlega komentarzowi i krytyce.

1 Comments:

  • i co tu komentować?
    "Nie słuchałam... ale nawet bez znajomości... jestem przeciwna..."
    program Pozytywnej Naprawy Czegosięda...

    By Anonymous makowski, at 11:15 AM  

Prześlij komentarz

Links to this post:

Utwórz link

<< Home