poniedziałek, lipca 10, 2006

Biedny minister Ziobro

Strasznie dużo będzie miał do wystawienia europejskich nakazów ścigania. Co gorsza nie tylko europejskich (rzekomo New York Times również dołącza się do furiackich ataków). I skąd ministra Fotyga weźmie wystarczająco urodziwe obelgi, chciałem powiedzieć: porównania, aby opisać gazety, które piszą tak:

"Polska, przedsiębiorstwo rodzinne"

"Tak samo konserwatywni, jak identyczni fizycznie 57-letni Jarosław i Lech Kaczyńscy przejmują całą władzę" - pisze "Liberation". Dodaje, że niespodziewane objęcie funkcji premiera przez Jarosława Kaczyńskiego w sytuacji, kiedy prezydentem jest Lech, "czyni Polskę jeszcze bardziej nieprzewidywalną i jeszcze bardziej izolowaną na scenie europejskiej".

"Został zmieniony jak stara, zużyta rękawiczka w momencie, kiedy Jarosław Kaczyński zdecydował, że nie pozwoli już nikomu wznieść się ponad siebie"

Prasa francuska pisze, że Jarosław Kaczyński w osiem miesięcy po tym, jak jego brat został prezydentem, łamie wyborczą obietnicę i staje na czele rządu. "Ale w Polsce, jak wszędzie indziej, obietnice obowiązują tylko tych, którzy w nie wierzą" - pisze "Liberation".

"Spełnia się marzenie z dzieciństwa dwóch bliźniaków", którzy w wieku 12 lat zagrali w filmie "O dwóch takich co ukradli księżyc" - konkluduje dziennik.

"Frankfurter Allgemeine Zeitung" nazwał odejście Kazimierza Marcinkiewicza "królewskim dramatem", który rozgrywał się za fasadą "barokowych formułek pożegnalnych".

"Bracia Kaczyńscy podzielili władzę między sobą" - napisał komentator wydawanej w Berlinie gazety "Berliner Zeitung". Charakteryzując Jarosława Kaczyńskiego, autor określa go m.in. mianem "samowładczego" i "odpornego na rady".

"Stosunki z Polską staną się po tej roszadzie jeszcze trudniejsze" - ocenia "Berliner Zeitung". "Kaczyńscy, którzy na arenie międzynarodowej tak bardzo obstają przy suwerenności Polski, sami działają niesuwerennie" - uważa komentator. Dowodem na to jest, jego zdaniem, "graniczące z manią prześladowczą" oburzenie na satyrę, która ukazała się w berlińskiej "Tageszeitung".

"Jarosław Kaczyński nie ma żadnego doświadczenia ani w pracy rządowej, ani na parkiecie międzynarodowym. I widocznie obaj (bracia) nie mają w swoim otoczeniu nikogo, kto chroniłby ich przed kompromitującymi wystąpieniami, jak w sporze o satyrę" - czytamy.

"W tej parze (braci) - wyjaśnia dziennik swoim czytelnikom - strategiem jest Jarosław Kaczyński". "Chce on konsolidować władzę, aby zbudować wokół siebie wielką partię prawicową i powołać IV Rzeczpospolitą, z własną konstytucją" - pisze gazeta, zauważając, że "w swoim obozie bracia Kaczyńscy mają całkowite poparcie".

"Wszyscy, którzy po stronie opozycji nie zgadzają się z tym projektem, są oskarżani o kryptokomunizm" - dodaje "La Libre Belgique". Ocenia, że wraz z tą zmianą "Polska staje się jeszcze bardziej nieprzewidywalna i izolowana na scenie europejskiej".

"W Polsce, podobnie jak gdzie indziej, obietnice zobowiązują tylko tych, którzy ich słuchają" - zauważa "La Libre Belgique".

"Uważamy, że reakcja rządu polskiego domagającego się przeprosin od rządu niemieckiego za zwykły artykuł satyryczny na temat prezydenta Lecha Kaczyńskiego jest skandaliczna i nieproporcjonalna. Wypowiedzi prezydenta przeciwko niemieckiej gazecie, która opublikowała artykuł, są niegodne szefa europejskiego państwa, które chce szanować wolność prasy" – napisali w oświadczeniu Reporterzy bez Granic. Ich zdaniem polska dyplomacja została zmobilizowana do obrzucania inwektywami niemieckiej prasy i domagania się sankcji wobec dziennikarzy."

Z innych ciekawostek:

"Już w sobotni wieczór podczas mszy powitalnej bp Ignacy Dec, niepokojąc się o laicyzację Europy, nawiązał do mediów kierowanych przez o. Rydzyka: - Owo antychrześcijańskie nastawienie niektórych władców dzisiejszej Europy przejawia się wyraźnie w promowaniu aborcji, eutanazji, małżeństw homoseksualnych, ruchów feministycznych, a ostatnio ujawniło się to w agresywnym ataku na Polskę, w tym na Radio Maryja i Telewizję Trwam - powiedział [bp Ignacy Dec]." Wojna będzie?

"W najbliższych tygodniach Telewizja Polska złoży w KRRiT wniosek o koncesję na kanał TVP Historia. Pomysłodawcą stacji jest historyk Artur Dmochowski. [...] Będziemy się koncentrować na historii Polski. Priorytetem programowym tego kanału ma być odkłamywanie historii naszego kraju – mówi Dmochowski." Ciekawe, czy oglądanie będzie obowiązkowe?

4 Comments:

 • Ja chcę ten kanał z odkłamywaniem historii. Zaolzie, Jedwabne, pogrom kielecki, gwałt na Przecławie, jak to było z tym poronieniem u żony Korybuta Wiśniowieckiego itd. - jest tyle rzeczy do odkłamania.
  A Ziobry wcale mi nie żal - już go sobie wyobrażam w typowej pozie psa gończego z łapką w górkę i z nosem skierowanym na wiatr.

  By Anonymous socjopatyczna_malkontentka, at 11:16 AM  

 • Hmm.
  odkłamywanie historii, czy jej reinterpretacja w jednym słusznym duchu?
  To mnie niepokoi.

  By Anonymous kurczak, at 12:24 AM  

 • a niech bedzie sobie i 10 programow historycznych sportowych etc. Byleby nie za nasze pieniadze!!
  http://lukasz83s.blox.pl/html

  By Anonymous lukasz83s, at 2:56 AM  

 • taka była zabawa, w Dzieciństwie, u nasz - na Podwórku:
  wywołuję wojnę przeciwko, piwko...
  ps.
  no i odkłamać dlaczego wanda nie chciała niemca!
  (= bo był z Enerde.)
  a tak by się nam teraz dobrze żyło...
  żadnego balaganu, wojny światowe byśmy...

  By Anonymous makowski, at 9:53 AM  

Prześlij komentarz

Links to this post:

Utwórz link

<< Home