sobota, sierpnia 19, 2006

Chwała nam i naszym kolegom! Ateistom precz!

Wojciech Sadurski analizuje projekt nowej konstytucji dla IV RP. Zacytuję tylko co smaczniejsze kawałki, chętnych odsyłając do całości tekstu:

"Na początek inwokacja: "W imię Boga Wszechmogącego!", po której następuje "dziękczynienie" złożone Bożej Opatrzności "za dar odzyskanej niepodległości". W krótkiej preambule znalazło się jeszcze miejsce na przypomnienie "ponadtysiącletnich dziejów związanych z chrześcijaństwem". Preambuła, a także inne fragmenty projektu dosłownie ociekają natrętnym klerykalizmem w stopniu, który - jak sądzę - wprawi w zażenowanie nawet hierarchów kościelnych, którzy nie lubią (i słusznie), gdy instytucje świeckie stają się bardziej papieskie niż papież."

"[...] Nie ma w projekcie PiS zasady (obecnej w dzisiejszej konstytucji RP, a także w większości współczesnych konstytucji), że nikt nie może być zmuszany do uczestniczenia w religijnych praktykach ani do ujawniania swych poglądów religijnych lub wyznania. Prawo do wolności sumienia ujęte jest zatem w sposób całkowicie jednostronny, nieuwzględniający praw osób niewierzących albo niepragnących ujawniać publicznie swej religii."

"Jak widać, w projekcie PiS równie ważne jest to, co w nim zapisano, jak i to, co pominięto. Pominięto wiele gwarancji wynikających z zasady bezstronności religijnej państwa - gwarancji wolności dla wierzących i myślących inaczej niż liderzy PiS. Pominięto np. zapisaną w obecnej konstytucji gwarancję służby zastępczej dla tych, którym "przekonania religijne lub wyznawane zasady moralne nie pozwalają na odbywanie służby wojskowej"."

"Inna rzucająca się w oczy luka dotyczy wyeliminowania instytucji Rzecznika Praw Obywatelskich. Na jego miejsce PiS proponuje ustanowić Urząd Pomocy Ofiarom Bezprawia, z radykalnie obciętymi uprawnieniami. Prezes nowego urzędu nie będzie miał najważniejszego narzędzia, jakim dysponuje dziś rzecznik - prawa do inicjowania kontroli konstytucyjności ustaw przyjętych przez parlament."

"Projekt PiS zachowuje prawo rodziców do wychowania dzieci zgodnie ze swymi przekonaniami, ale pomija ważną klauzulę obecną w konstytucji z 1997 r., że "wychowanie to powinno uwzględniać stopień dojrzałości dziecka, a także wolność jego sumienia i wyznania oraz jego przekonania". Pominięcie to nie dziwi - w ugrupowaniu, którego przedstawiciele oświadczali, że bachory należy prać, stwierdzenie, że dzieci mogą mieć własne przekonania oraz że należy uwzględniać ich dojrzałość, zakrawa na ekstrawagancką nowinkę obyczajową."

I tak dalej. Szczerze mówiąc, muszę przyznać, że -- w odróżnieniu od pana Sadurskiego -- aprobuję taką konstytucję, jako -- wreszcie -- usankcjonowanie stanu faktycznego. Żyjemy w państwie wyznaniowym -- o tym wie każdy, kto zwraca uwagę na obecność krzyży w państwowych (a więc rzekomo neutralnych) szkołach i urzędach. Musimy budować silną armię do walki ze "z reguły przyjaznymi sąsiadami", a więc nie można sobie pozwolić, żeby jakieś niedowiarki uchylały się od służby. Natrętnym klerykalizmem ociekają wszystkie partie w sejmie RP, wliczając w to centroprawicowy SLD, tak więc podlanie tym sosem konstytucji niejako ją uwiarygodni. Zaś co do "braku konieczności uczestniczenia w praktykach religijnych" -- paragraf ten w oczywisty sposób musiał zniknąć w kraju, w którym obowiązkowe mają być lekcje etyki lub religii, przy czym te pierwsze z braku etyków będą prowadzone przez katechetów. Zapisanie tego wszystkiego w konstytucji mogłoby być całkiem dobrym argumentem przy występowaniu o azyl z powodu prześladowań za poglądy.

Zwolennicy IV RP będą usatysfakcjonowani. W końcu są wierzący, heteroseksualni,
wierzą w silne państwo polskie z równie silną armią, nienawidzą Niemców, Żydów i pedałów, prawa człowieka (dodajmy -- również człowieka niebędącego zwolennikiem IV RP) uznają za lewackie wymysły, brzydzą się komunistów (chociaż nie wiem, dlaczego -- IV RP od PRL różni się głównie wyborem Wielkiego Brata). Wierzą w planowanie, zakazy i nakazy. Dzieci tłuką ile wlezie (polecam artykuł) -- oczywiście dla ich dobra. Zakazują używania prezerwatyw, ponieważ jedynym środkiem przeciw AIDS jest wstrzemięźliwość. I patriotycznie współpracują z CBA, dostarczając wiadomości o orientacji seksualnej i wyznaniu sąsiadów. Oczywiście wyłącznie po to, aby zapobiegać korupcji.

A co z nielicznymi (jakieś 75%) pozostałymi mieszkańcami kraju-raju, którzy NIE chcą mieszkać w Polskiej Rzeczpospolitej Klerykalnej? Ujął to nieźle jeden z komentatorów na forum gazeta.pl -- "Polska -- kochaj albo spadaj". Po rewolucji moralnej nie będzie miejsca na poglądy niezgodne z linią Partii.

I tylko ciągle się zastanawiam, po cholerę było obalać komunizm tylko po to, żeby go teraz z wielkim wysiłkiem odbudowywać. Nie można było w czerwonej książeczce dopisać czegoś o wiodącej roli kleru?

3 Comments:

 • no cóż, żałosne to co wyprawiają z naszym krajem, a może juz nie naszym? nie wiem mi jako chrześcijanowi, katolikowi ten projekt nie podoba się, ale cóż nasze elity polutyczne charakteryzuje to, że zawsze podlizywały się hierarchi i były uległe wobec nich, nawet wbrew ich woli, siąść i płakać? to i tak nic nie zmieni! az ręce opadają

  By Anonymous homopoliticus, at 8:23 PM  

 • coz... tak to zdanie o peerelu mnie zainspirowalo.

  dzis odbylam rozmowe z mlodszym bratem, ktory wylozyl mi swoj swiatopoglad, czyli groch z kapusta, wywod konczac tak, chcialbym, zeby wrocil peerel /brat lat 23, ludowej ojczyzny nie pamieta/. wszystkiemu winna jest unia europejska, takze temu, ze w ramach kursu dla bezrobotnych, ktory ta unia zasponsorowala, mogl zrobic uprawnienia na jeden typ wozkow widlowych, a nie wszystkie, bo wtedy kurs by kosztowal dwa razy wiecej. nalezy sie. jak pracowal, to klal na niemieckich szefow, ktorzy narzucali nieludzkie normy i warunki pracy biednym polskim robotnikom, ktorych przyjechali za bezcen wykorzystywac - niewazne, ze zaden z tych legendarnych niemcow nie widzial zakladu prowadzonego przez przedsiebiorczych polakow. uwaza, ze wszystkich, ktorzy zarabiaja wiecej niz przecietne 1000 zlotych nalezy jebac podatkami rowno, bo przeciez niesprawiedliwe jest, zeby ktos mial, jak on nie ma. z oryginalnych teorii ekonomicznych uslyszalam, ze jak sklep spolem na rogu nie mial klientow i tym samym utargu, to mial kapital, i mogl cos z nim zrobic. jak byla inflacja, to okradziono przyzwoitych ludzi, i zrobil to walesa z tym, co byl premierem za walesy.

  rozmowa sie wywiazala o glosowaniu na rozne partie, moj brat z wyrzutem: to na kogo ty chcesz glosowac?! sld wg ciebie odpada, odpada piss, samoobrona, lpr nie, to co, PLATFORMA OBYWATELSKA??

  bo widzicie, glosowanie na po jest zbrodnia, bo to sa ci zlodzieje i bandyci, ktorzy chca podatek liniowy wprowadzic, czyli z grubsza, opierdolic biednych, zeby dac bogatym.

  o subtelnosciach swiatopogladowych moj brat nie ma pojecia, zaznacze, wiec nie te kwestie zaprzataly jego uwage, gdy machnal mi przed nosem palcem. byl tez bardzo zdumiony, gdy wyjasnilam mu, na kogo glosowalam, bo w jego horyzoncie poznawczym nie miesci sie ani sdpl ani, tym bardziej, zieloni.

  a, jeszcze taka rzecz sliczna: moj brat wiedze o obalaniu rzadu olszewskiego czerpie z filmu 'nocna zmiana'. tam widac tych bandytow i zlodziei.

  dziele sie ta obserwacja pod wplywem uwag o powrocie do poprzedniego ustroju - za peerelem tesknia tez ci, ktorzy go nie pamietaja, ale wiedza, ze to mityczne miejsce powszechnej sprawiedliwosci, polegajacej na tym, ze wszyscy byli upierdoleni po rowno. im za jedno, pod jakim haslem sie tego zrowanania dokona. czy sie stoi czy sie lezy tysiac piecset sie nalezy i mozna nakazac bicie poklonow dowolnej wladzy. ot co.

  By Anonymous guzik, at 4:00 AM  

 • Wiesz ja tez sie zastanawiam po co obalali komune.Obalili a potem nie wiedzieli co z tym zrobic i wyszlo co wyszlo, czyli rzady pajacow i kleru.
  W Polsce nei ma na kogo glosowac, na partie niszowe szkoda oddawac glosu bo to glos zmarnowany, nie wybija sie niestety. PO to tp samo co PiS moze zlekka inaczej ubarwione i pro unijne, ale rownie mocno katolickie.
  Frustratow jak brat guzika w Polandii nie brakuje niestety i wlasnie tacy frustraci sa elektoratem PiS i Samoobrony bo im sie nalezy w imie idei czy sie stoi czy sie lezy.

  By Blogger atkabe, at 9:58 AM  

Prześlij komentarz

Links to this post:

Utwórz link

<< Home