środa, sierpnia 23, 2006

Nieoczekiwana zmiana ustrojów

Jakiś czas temu "Prawo" i "Sprawiedliwość" wraz z przystawkami postanowiły sobie poprawić prawo tak, aby na pewno wygrać wybory do samorządów. Opozycja przez jakiś czas radziła sobie środkami obstrukcyjnymi (nie mylić z tabletką stosowaną przy niedyspozycji dyspeptycznej) aż w końcu "Prawo" i "Sprawiedliwość" się zirytowało. Do komisji sejmowej dodano 30 osób, dzięki czemu opozycja straciła większość, ze stanowiska przewodniczącego usunięto Waldemara Pawlaka z PSL, a do godności owej wyniesiono Dawida Jackiewicza (ku zaskoczeniu obecnych, "Prawo" i "Sprawiedliwość"). Następnie odbyły się głosowania, drogą których zadecydowano, iż nie odbędzie się wysłuchanie publiczne, dzięki czemu zmiana ordynacji może już nastąpić bez przeszkód. W międzyczasie przeczytałem na forum gazety: "Gratuluję szczerości jednemu z posłów PiS, który powiedział, że: "WYSŁUCHANIE PUBLICZNE JEST STRATA CZASU, A ZBÓJECKIM PRAWEM TEGO, KTO WYGRAŁ WYBORY, JEST MAJSTROWANIE PRZY ORDYNACJI". Kurtyna. Zwykły dzień w III 1/2 RP.

I tylko tak się zastanawiam, czy aby na pewno demokracja polega na tym, że rządzący Układ jest w stanie uchwalić wszystko, mimo sprzeciwu opozycji, przepisów prawa i obywateli. Skoro możliwość sprzeciwu praktycznie nie istnieje, może warto przestać udawać demokrację? Niech posłowie PO, SLD i PSL przestaną przychodzić do budynku Sejmu. Jeśli Układ chce zbudować totalitaryzm, niech go sobie buduje sam, bez możliwości usprawiedliwiania się, że "przecież opozycja też była przy tym obecna i jakoś nic nie zrobiła".

7 Comments:

 • Nie mam 100% pewności ale poseł chyba był z PO i zdanie to powiedział w sposób dosyć uszczypliwy. Nie tylko treść się liczy ale i forma. Niemniej jednak z resztą notki się zgadzam.

  By Anonymous dex2k, at 8:00 PM  

 • Jak wspomniałem, nie mam nawet 50% pewności, bo informację wyczytałem na forum gazety (nie jest to najlepsze ze znanych mi źródeł informacji ;))

  By Blogger Oliveira, at 8:05 PM  

 • Zdanie jest jednakowoż prawdziwe. Oto i polska demokracja w pigułce: kto uzbiera 50,1%, bierze wszystko. Różnica w stosunku do poprzednich parlamentów polega na tym, że tamci przynajmniej starali się jakoś racjonalizować swoje intencje: nasza metoda jest bardziej sprawiedliwa, bo to, bo tamto. Teraz zaś Układ wprost i jawnie każdym swoim działaniem w kwestii ordynacji wyraża: TKM!! CHCEMY WIĘCEJ STOŁKÓW!!

  By Anonymous Libreexamen, at 10:30 PM  

 • opozycja ma jedno wyjscie, gremialnie zlozyc mandaty. bo cywilizowanymi metodami z ta zaraza sie nie da.
  guzik szuka postdoca.

  By Anonymous guzik, at 10:55 PM  

 • Myślę, że co raz bardziej staje się realna opcja opozycji poza parlamentarnej... bo PiS zacznie dyskutowac z opozycją dopiero wtedy, kiedy już zawłaszczy wszystko...
  Tylko kto z polityków odważy sie to powiedzieć pierwszy ?

  By Anonymous Azrael, at 9:38 AM  

 • >> guzik
  ...zlozyc mandaty...
  >> Azrael
  ...opozycji poza parlamentarnej...

  szczerze wątpię. diety, kredyty, wpływy, szacunek, kontakty...
  (a taka strata boli...)
  ......................................
  pozatem: co to za opozycja? owszem, zmuszam się do chodzenia na wybory; ale skoro teraz będę musiał np. popierać sojusz PO +SLD
  ("dla obrony demokracji":-((
  -- to CHYBA JEDNAK zbojkotuję.
  Alternatywy są może i IV-ry; ale mnie jakoś żadna nie odpowiada.
  i od lat (od dziecka?;-) głosuję przeciw; a nie Za.
  i już jestem zmęczony tą anarchią, którą funduje nam tzw. parlament.
  problem w tym, że ostatnio więcej "małych marszałków" od rozpędzania sejmu;
  a Marszałka (np. Piłsudskiego) -- nie widać...
  a ta nasza "demokracja"...

  By Anonymous makowski, at 10:03 AM  

 • Złożenie mandatów nie ma sensu, ponieważ w takim wypadku "w zastępstwie" wchodzą do Sejmu następne osoby z danej listy wyborczej tej samej partii. Wyszłaby więc wymiana PO na PO i SLD na SLD.

  By Anonymous Libre, at 11:25 PM  

Prześlij komentarz

Links to this post:

Utwórz link

<< Home