środa, września 06, 2006

Tanie państwo kupię niedrogo

Drobny zgrzycik przed wyborami do samorządów: otóż populiści stanęli wreszcie przed koniecznością zrównoważenia ilości obietnic z ilością kaski w budżecie. Oto skutki:

"Czterokrotnie wyższa będzie akcyza na olej opałowy (ale użytkownicy dostaną rekompensaty), o 30 proc. większym podatkiem obciążony będzie autogaz, o 13 proc. papierosy, o 25 gr na litrze wzrośnie podatek na benzynę. Obie ostatnie podwyżki wymuszone są przepisami UE. Do tych podwyżek rząd nagle dorzucił nową: o 10 proc. wzrośnie akcyza na piwo. Za pół litra trunku piwosze zapłacą o ok. 5 gr więcej, a fiskus zbierze 250 mln zł. Na swej stronie internetowej rząd tłumaczy to również wymogami UE, chociaż to nieprawda - nasza stawka na piwo już dziś jest większa niż unijne minimum. [...] Ministerstwo Finansów w ostatnich dniach rozdmuchało prognozę dochodów na rok 2007. Z dnia na dzień przybyło 3,2 mld zł, co minister finansów Stanisław Kluza tłumaczy dobrą koniunkturą."

"Premier Jarosław Kaczyński zaprzeczał wczoraj, by wyśrubowano dochody przyszłorocznego budżetu po to, żeby koalicjanci z Samoobrony i LPR mieli co wydawać. Od kilku dni wicepremierzy Lepper i Giertych przekonują, że koalicja jest zagrożona. [...] Nie będzie podwyżek dla nauczycieli, będą za to podwyżki dla rencistów i emerytów. Nie zmaleje składka rentowa, bo według premiera "nie ma na to pieniędzy"."

"
Przed kilku dniami "Gazeta" prognozowała, że po 1 września chleb zdrożeje o 10-15 proc. Dziś jest pewne, że podwyżka będzie znacznie wyższa - sięgnie nawet 30 proc.! To efekt wydarzeń na rynku pszenicy. [...] Już wiadomo, że naszego rynku nie podratuje 70 tys. polskiej pszenicy z magazynów - 31 sierpnia w Brukseli została ona sprzedana do krajów spoza UE, m.in. do Egiptu. Szokująca jest zwłaszcza cena - ok. 480 zł za tonę. Komisja Europejska nie wzięła pod uwagę wniosku Leppera, ponieważ prawdopodobnie wysłał go za późno - wszelkie procedury urzędnicze są w Unii długotrwałe."

W międzyczasie trwają ożywione prace nad spełnieniem obietnicy o 3 milionach mieszkań: "Ponad miliona 120 tysięcy polskich emigrantów doliczyła się organizacja European Citizen Action Service (ECAS). W raporcie opublikowanym wczoraj zauważa, że stanowi to aż 3 procent wszystkich Polaków i prawie 5 procent tych w wieku produkcyjnym. [...] Raport podkreśla, że zatrudniający Polaków uznają ich za ciężko pracujących, zmotywowanych i gotowych zaakceptować zajęcia, na które nie ma chętnych w goszczącym ich kraju. Autorzy opracowania żałują, że nie zauważa tego opinia publiczna na Zachodzie, która ekscytuje się głównie wysoką liczbą polskich emigrantów." Cóż, milion emigrantów trzech milionów mieszkań nie zwolni, ale w końcu PiS stwierdził, że trzy miliony to plan obliczony na osiem lat budowy Taniego Państwa. Taniego, bo co warte państwo, w którym nauczycielom odmawia się podwyżek, maturę dostaje się z oceną niedostateczną, premier uzyskał doktorat pisząc* "obiat" i "uprzejmnie", prezydent został profesorem nie znając żadnego języka obcego, a osoby z wyższym wykształceniem są określane mianem wykształciuchów?

* gwoli ścisłości, "obiat" i "uprzejmnie" nie znalazły się w pracy doktorskiej, tylko zupełnie gdzie indziej.

4 Comments:

 • a niech podnosza akcyzy, ceny na wszystko co mozliwe, moze PiSowkim "burakom" otworza sie oczy i zacznie im brakowac pieniedzy na to i owo i skoncza jak AWS , pozostaje pytanie co bedzie potem? Jaka jest alternatywa, na kogo bedziemy glosowac gdy ten rzad , ta koalicja sie rozpadnie? SLD? watpie.Ponoc ma powstac nowa lewica , tak przynajmniej powiedzial wczoraj Bugaj, tyle ze on tez ma tendencje do lezenia krzyzem w kosciele.
  Aha, w ciagu tygodnia awansowalam do miana "wyksztalciucha o malpim rozumie nalezacego do elitki":)) wow!!! Wlasnie napisalam riposte do pana Ziemkiewicza z podziekowaniem za taki szybki awans spoleczny.

  By Blogger atkabe, at 11:26 AM  

 • Ja Ci chętnie takie pańśtwo sprzedam. Za bezcen. I uprzejmnie dożucę obiat.
  Doktoratu nie mam . Ino tytuł magistra.

  By Anonymous Meg, at 1:30 PM  

 • Oliveira, a to widziałeś:

  http://wiadomosci.wp.pl/kat,18371,wid,8490454,wiadomosc.html?T%5Bpage%5D=2&T%5Bpage%5D=2&redir_url=http%3A%2F%2Fwiadomosci.wp.pl%2Fwiadomosc.html%3Fkat%3D18371%26wid%3D8490454%26rfbawp%3D1157526385.526&ticaid=1246d

  wiem, długi ten link, ale to na onecie o wchodzeniu naszego ukochanego państwa w naszą prywatność.

  By Anonymous adoptowaniec, at 1:48 PM  

 • >> maggie
  ...pozostaje pytanie co bedzie potem?
  a potem była zmiana; Szpak dziobał Bociana.
  a potem były 3 zmiany...
  ile razy Szpak był dziobany?
  ................................
  a poważnie: to społeczeństwo -- jest PROBLEMEM; nie rządzący
  (= "prawi", "lewi" czy "zieloni")
  spoleczeństwo, które (dla swego zdrowia psychicznego oraz drobnych korzyści majątkowych) -- ciągle myśli jak za Cara (niemca czy komucha; tfu!) .
  ciągle myśli: ONI.
  (oni nami źle rządzą. wybierzmy innych ONY-ch...)
  to społeczeństwo daje (i bierze Łapówki; to społeczeństwo rozkradło pegieery...)
  to społeczeństwo -- kupuje na bazarze od Złodzieja; a później się dziwi, że mu radio z samochodu -- ukradli...
  (i idzie kupić nowe; ale taniej. znaczy; z Okazji: na bazarze...)
  no i mamy Tanie Państwo.
  bazarowe.

  By Anonymous makowski, at 3:16 PM  

Prześlij komentarz

Links to this post:

Utwórz link

<< Home