sobota, lutego 03, 2007

Kolejna granica przekroczona

Nowym wiceprzewodniczącym Rady Programowej TVP został Krzysztof Bosak, znany głównie z tego, że portal gejowski Gaylife uznał go za najprzystojniejszego wszechpolaka.

Ta wiadomość zdenerwowała mnie o wiele bardziej, niż (zapewne) powinna. Po części dlatego, że po serii nominacji partyjnych, ale koniecznych najwyraźniej przyszedł czas na nominacje "bo można". 24-letni Krzysztof Bosak ma wykształcenie średnie, 3 lata studiował architekturę na Politechnice Wrocławskiej, teraz zaś (od 2004) studiuje zaocznie dwa kierunki naraz, jeden w Warszawie, drugi w toruńskiej uczelni ojca Rydzyka. Pytanie, czy można pogodzić bycie posłem, wiceprzewodniczącym w TVP, studia w Warszawie i Toruniu i wszystkie te rzeczy wykonywać porządnie i na odpowiednim poziomie jest retoryczne.

Nominacji Bosaka na wiceprzewodniczącego RP TVP (nawiasem mówiąc, wcześniej był członkiem Rady Programowej) nie da się obronić nawet argumentami wykorzystywanymi do uzasadniania kandydatury Marcinkiewicza na prezesa PKO BP. Marcinkiewicz ma wykształcenie wyższe, studia podyplomowe z administracji, rozpoczął studia doktoranckie na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania. To żałośnie mało jak na prezesa PKO BP, ale zawsze coś. Bosak nie ma wykształcenia, nie ma doświadczenia, nawet telewizji prawie nie ogląda: "ogląda około pół godziny dziennie, głównie programy publicystyczne [...] dłuższą chwilę namyślał się, który program w telewizji lubi Krzysztof Bosak prywatnie. Ostatecznie uznał, że lubi "Warto rozmawiać" (często sam w nim występuje)". Prawda, że wybitny fachowiec? Na pytanie o "Modę na sukces" ma do powiedzenia tyle: "Byłoby lepiej, gdyby stworzyć polską wersję tego serialu i przenieść na polskie warunki popularny tasiemiec. Nasi filmowcy będą mieli pracę".

Co dotychczas robił poseł Bosak w Radzie? "Zgłaszał wnioski o to, żeby programy rolnicze były nadawane o innych porach - "Tydzień" jest emitowany w niedzielę, kiedy rolnicy są na sumie - zauważył poseł. Krytykował też sondaże przedwyborcze (w których LPR uzyskiwała niskie wyniki), "a wiadomo, że ludzie kierują się sondażami". Nie podobały mu się też m.in. telewizyjne debaty kandydatów na prezydenta Warszawy, w której faworyzowani byli "na zasadzie uznaniowej" Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz Kazimierz Marcinkiewicz."

Zauważyłem powolną ewolucję "argumentów", jakimi posługują się prawicowcy celem obrony pomysłów i decyzji braci Kaczyńskich. Najpierw dowiadywaliśmy się, że Kwaśniewski pił w Charkowie. Potem, kiedy przeciw idiotyzmom Giertycha zaczęli protestować profesorowie, dziennikarze i studenci, dowiadywaliśmy się, że nikt nie protestował przeciwko ministrowi Wiatrowi z SLD. (Co, nawiasem mówiąc, nie jest prawdą.) Nominacji Marcinkiewicza na prezesa PKO BP broniono stwierdzeniem, że Hanna Gronkiewicz-Waltz również nie miała doświadczenia. (O tym, że w chwili wyboru miała już doktorat, doświadczenie w Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Bankowego, kończyła pracę habilitacyjną na temat funkcjonowania Banku Centralnego na ogół się nie wspomina, bo i po co.)

Tak więc przez kilka dni z zapartym tchem czekałem na uzasadnienia wyboru Bosaka na wiceprzewodniczącego RP TVP. Czekałem... i się nie doczekałem. Wybór Bosaka jest przekroczeniem pewnej granicy; granicy, za którą już nie trzeba uzasadniać swoich decyzji. Bosak został wiceprzewodniczącym, bo mógł. To w IV RP wystarczy.

PS. Zapraszam do lektury najnowszej notki na blogu Radykalna Demokracja.

11 Comments:

 • E tam, tragizujesz. Ten Rubikon został przekroczony już dawno, że posłużę się moim ulubionym ministrem gospodarki morskiej? Pamiętasz kwalifikacje predestynujące go do pełnienia tej funkcji? "Bo mieszkał nad morzem"...

  By Anonymous bart, at 2:12 PM  

 • Bart -- o tym wspominam, mówiąc o nominacjach partyjnych, ale koniecznych. Wiadomo było, że LPR musi dostać ministrów i wiadomo było, że Giertych lansuje wszechpolactwo. Natomiast Bosak nie musiał dostać tego stanowiska, koalicja by się o to nie rozbiła, Giertych by dymisją nie straszył, etc.

  By Blogger Oliveira, at 4:11 PM  

 • no wiesz-można spojrzeć na to z innej strony. Dobrze, że nie powierzono tej funkcji posłowi Łyżwińskiemu np.. Mało śmieszne?

  By Anonymous joe255, at 7:48 PM  

 • Oliveira, moze lepiej,że nie oglada i nie mam czasu? Zajmie się chłopina czem innem. Ni edenerwujmy sie, bo szrinki drogie. Osama, mówię, Ci, Osama... Albo jedna mała bombeczka z Iranu.

  By Anonymous Meg, at 8:47 PM  

 • Nie rozumiem twojego zdenerwowania. Przecież w tym Kaczystańskim rzadzie nikt nie ma kompetencji do wykonywania powierzonych zadań. Wymień jedna osobe ktora jest na odpowiednim stanowisku? Ja nie znam takiej osoby.
  Telewizje i Radio zawladnął PiS, jak dotej pory kazdy rzad w RP zaczynał od zawładniecia telewizja publiczna, bo kto ma media ten ma wladze. Narazie jeszcze jest telewizja i Radio komercyjne, takie tez ogladam i slucham. Mnie bardziej martwia poczybania Fotygi, czy spodziewana zachwile dymisja Sikorskiego i obsadzenie tego stanowiaska burakiem z Samobrony. To , ze Bossak został w zarzadie i tak juz wiecej nie popsuje tej telewizji. A to ze znajomy królika moze zostac prezesem NBP juz wiadomo. Psucie panstwa postepuje , ale to tego też mozna bylo sie spodziewac.

  By Blogger atkabe, at 10:22 AM  

 • "Bosak został wiceprzewodniczącym, bo mógł. To w IV RP wystarczy." To jest groźniejsze niż sie wydaje , bo znaczy to, że nie bedą juz nawet udawać

  By Blogger arundati.roy, at 12:38 PM  

 • atkabe:

  "Nie rozumiem twojego zdenerwowania." Odsyłam do komentarza arundati.roy -- im się już nawet udawać nie chce, a ludzie tak przywykli, że nie reagują. I to jest to, co mnie tak naprawdę stresuje, a nie sam Krzysio B.

  "Wymień jedna osobe ktora jest na odpowiednim stanowisku? Ja nie znam takiej osoby." Podoba mi się pani Strzeżyńska (dobrze zapamiętałem?) z Urzędu Komunikacji Elektronicznej. :)

  "Mnie bardziej martwia poczybania Fotygi, czy spodziewana zachwile dymisja Sikorskiego i obsadzenie tego stanowiaska burakiem z Samobrony." Ja się zastanawiam, czego potrzeba, żeby ludzie NAPRAWDĘ wykroczyli w reakcjach poza "to zaczyna być niepokojące". Naprawdę *tylko* głód jest w stanie wypchnąć ludzi na ulice? Kuczyński ośmielił się to napisać i o mało go nie zlinczowano...

  By Blogger Oliveira, at 12:55 PM  

 • Oli, jedyne co wyprowadzi ludzi na ulice to rzeczywiscie "głód", ale to chyba nie grozi tak szybko i może jeszcze jakaś wojna , w sensie sankcji gospodarczych za antagonizoawnie wszystkich przeciwko wszystkim w wykonaniu Fotygi i reszty.Do tego tez pewnie nie dojdzie, wiec pozostaja jeszcze 3 lata, marazmu i pisania o tym na blogach.

  By Blogger atkabe, at 4:42 PM  

 • oliveira, wyobrazasz sobie, ze pojdziemy na barykady w obronie ministra sikorskiego /ktory, o ironio, jest jeszcze stosunkowo najmniej obciachowy z tego stada zwanego rzadem/? albo przeciw pani fotydze? to jedno.

  a drugie - to co, tak naprawde, mozemy zrobic? rewolucje? 'na barykady, ludu...'? taaa? jak wyobrazasz sobie sprzeciw inny, niz rozpisywanie sie na blogach, gadanie, wysmiewanie, dokumentowanie /na spieprzaj dziadu robia muzeum 4 erpe/, i glosowanie /ewentualnie startowanie, ale z kim i gdzie?/ w przyszlych wyborach?

  mozemy se pisac listy, ale kaczysci nie maja zwyczaju odpisywac - vide list ws. dymisji nie mojego ministra, ktory podpisalo 140 tysiecy osob. mozemy se demonstrowac, ale tego przeciez nikt nie zauwazy - vide aborcyjne coming outy pod sejmem. wiec co? mamy sie pod tym sejmem samospalic, czy moze wziac orez w dlon, bejzbol, kij oraz tasak i isc na wladze, skoro inne srodki nie skutkuja?

  rozumiem poczucie bezsilnosci, bo i mnie ono doskwiera, ale doprawdy, nie widze innych metod niz te, ktore stosujemy.

  no ale moze sie myle.

  pzdr
  guzik

  By Anonymous guzik, at 8:44 PM  

 • A ja swietnie rozumiem odczucia Oliveiry i podpisuje sie wszystkimi klawiszami pod jego komentarzem. Bosak jest porcelanowa laleczka, nakrecona przez wszechpolska ideologie, i tanczy oraz spiewa tak jak mu kaze sprezynka w jego mechanizmie. Trzea bylo widziec kiedys w TV jego dyskusje z Lybacka i jeszcze jedna kobieta od osawiaty - wdeptal je w ziemie i wypowiadal gladkie frazesy, umieszczajac w swojej przemowie wszystkie przecinki tam, gdzie je postawil Giertych.
  Poza tym przypuszczam ze Bosak jest klonem.

  By Anonymous bumelka, at 1:49 PM  

 • Ten Bosak to jest rzeczywiscie jeden z bardziej pryszczatych wypustkow w 4RP. Niestety, jednak nie jest on tak bulwersujacy, bo jedynie reprezentant calej nowej generacji.

  A ten maly chuligan, kibol co zostal ministrem od sladzia, czy czego tam? A ten maly skinhedzik, co rysowal w gazetakach umiesnionych chlopcow zajadajacych zydkow po zydowsku? Gdzie on teraz jest, tez gdzies w telewizorze?

  Ty pomysl, ze jak juz sie juz ci komedianci jednojajowi i ich generacja wypstryka, to tamci beda polska prawica. Zaloze sie ze, beda chcieli zrobic mlodego Giertycha prezydentem a Zawisze Premieram za 15 lat.

  I zrobia. Bo Ciemny Lud kazde gowno kupi.

  By Anonymous euromason, at 2:24 PM  

Prześlij komentarz

Links to this post:

Utwórz link

<< Home