niedziela, maja 20, 2007

Dziś tłumaczenie

Ze specjalnymi pozdrowieniami dla autora notki, Scotta Adamsa oraz dla pana Bogdana Misia, który opisał dziś zjawisko masowego dyzmizmu.

Adams pisze:

"Jeśli wszyscy eksperci twierdzą, że powinieneś iść w prawo, a ty idziesz w lewo, najprawdopodobniej jesteś głupi. Ale jeśli masz szczęście i po drodze znajdziesz garnek złota, ludzie nazwą cię liderem. Ciągle będziesz głupi, ale mniej ludzi będzie czuć potrzebę wytykania ci tego.

Kiedy już zasiądziesz za sterami, nie ma sensu przejmować się poradami ekspertów. Co możesz osiągnąć kierując się ich poradami? To, że zostaniesz nazwany "kompetentnym". Też mi pochwała. "Jarosław jest kompetentny." Brzmi ledwie, ledwie co lepiej niż "niekompetentny".

Co ciekawe, życie jest na tyle skomplikowane, że rzadko wiadomo na pewno, czy lepiej skręcić w prawo, czy w lewo. Nawet ekspertom zdarzają się pomyłki. To gwarantuje, że wielu głupców zostanie nazwanych wielkimi liderami. Skręcą nie w tę stronę i powiedzie im się.

Prezydent Reagan był albo wybitnym wizjonerem, który wygrał Zimną Wojnę, albo chodzącą kapustą, która przypadkiem zabłądziła do Białego Domu podczas gdy Związek Radziecki rozpadał się pod własnym ciężarem. Wybieraj.

Starszy prezydent Bush na ogół słuchał rad ekspertów. Historia zapamięta go jako kompetentnego prezydenta. Taki sam był Clinton -- kompetentny.

Syn Busha starszego olewa ekspertów w praktycznie każdej sprawie. Oczywiście jest pewna szansa, że globalne ocieplenie okaże się drobiazgiem, a Irak zamieni się w funkcjonującą demokrację. Szanse są niewielkie, twierdzą eksperci, ale życie jest generalnie nieprzewidywalne.

Prezydent Bush jest głupi z definicji, ponieważ ignoruje ekspertów w wielu dziedzinach. Ale przez następne 50 lat nie dowiemy się, czy był wybitnym liderem."

Ten tekst można by w polskich warunkach poszerzyć o dodatkowy fragment tłumaczący teorię prawdopodobieństwa. Otóż jeśli mamy dwa obiekty, powiedzmy -- dwóch braci bliźniaków, zaś dla każdego obiektu prawdopodobieństwo, że jest wybitnym liderem, a nie idiotą wynosi 10%, to prawdopodobieństwo, że obaj bracia naraz są wybitnymi liderami nie wynosi ani 10%, ani 20%, tylko 1%.

"Serwis tvn24.pl dotarł do pełnej listy kandydatów na wysokie stanowiska w Telewizji Publicznej. Wszystkie nominacje zgłosił popierany przez LPR wiceprezes Piotr Farfał. Według serwisu wicedyrektorem najważniejszego ośrodka regionalnego - TVP 3 Warszawa - ma być Marcin Kubiński. Ma 25 lat, był prezesem Młodzieży Wszechpolskiej, a także rzecznikiem prasowym Ligi Polskich Rodzin. Wicedyrektorem TVP 3 Szczecin ma zostać prawnik Dominik Tarczyński, który pracował jako inspektor w kasynie Baracuda oraz jako krupier kasyna Orbis w Lublinie. Dyrektorem w Łodzi ma być Michał Likowski, dziennikarz sportowy “Naszego Dziennika”, a dyrektorem TVP 3 Rzeszów Tadeusz Górczyk, do niedawna czynny samorządowiec, sekretarz rady Jasła i dyrektor GS-u w Jaśle."

Zadania dla maturzystów:
1. Oblicz prawdopodobieństwo, że wymienione powyżej wybitne persony stworzą ciekawą, niezależną i apolityczną telewizję.
2. Roman Giertych wie lepiej niż medycyna czy homoseksualizm jest zaraźliwą chorobą. Andrzej Lepper (rolnik bez matury) wie lepiej, niż Leszek Balcerowicz, czego potrzeba polskiej gospodarce. Andrzej Mularczyk (magister) nazywa Andrzeja Zolla (profesora) ignorantem. Jarosław Kaczyński (doktor nauk prawnych) nie widzi potrzeby pośpiechu z publikacją wyroku, który może mieć wpływ na kilkaset tysięcy osób, mimo, że Trybunał Konstytucyjny z dużym naciskiem żądał natychmiastowej publikacji. Lech Kaczyński (doktor habilitowany nauk prawnych) napisał nowelizację ustawy lustracyjnej, którą grono ekspertów Trybunału Konstytucyjnego rozniosło w pył. Oblicz prawdopodobieństwo, że osoby, których nazwiska pogrubiłem są wspaniałymi liderami.
3. (Pytanie dodatkowe) Ile lat więzienia grozi w Polsce osobie, która napisałaby na blogu zdanie "Prezydent Kaczyński jest głupi z definicji"?

2 Comments:

  • Podoba mi się określenie, że głupotą jest szkodzić innym nic na tym nie zyskując. Więc panowie Kaczyńscy sa wulgarni, nieuczciwi, mściwi - ale nie są głupolami. Są po prostu bardzo złymi osobami.

    By Blogger andsol, at 4:09 AM  

  • Zwyrodniała piąta kolumna propaguje materiały zachęcające do seksu homoseksualnego, zgroza - ale fear not, jest szansa, że narodowo-konserwatywna ekipa uratuje wasze gruczoły.

    Rozwala świadomość, że są ludzie, którzy myślą, że są mądrzejsi od biologii i ludzkich hormonów, które bez nich nie będą wiedziały w która stronę bulgotać powodując w konsekwencji wyginięcie gatunku. Coraz bardziej wygląda mi na to, że panie i panowie z dalszej prawej strony żyja w jakimś zupełnie innym matriksie niż ja, takim, gdzie homoseksualizm szerzy się jak grypa a hetero już prawie nie ma.

    By Anonymous BrunoN ze Kat, at 7:52 PM  

Prześlij komentarz

Links to this post:

Utwórz link

<< Home