wtorek, lipca 17, 2007

Notka cytująca

Cytat za panem profesorem Wojciechem Sadurskim, którego blog (mimo, że na salonie24...) czytam ostatnio z równą przyjemnością, co blogi pp. Janiny Paradowskiej i Daniela Passenta:
W grudniu ub. roku w Polsce przybywał Komisarz Praw Człowieka Rady Europy (UWAGA: nie instytucja unijna, ale ogólnoeuropejska, grupująca wszystkie kraje naszego kontynentu poza Białorusią!), pan Alvaro Gil-Robles, który przyjrzał się realizacji w Polsce rozmaitych sugestii, sformułowanych w czasie poprzedniej takiej wizyty, dokonanej w 2002 roku przez jego poprzednika pana Thomasa Hammarberga. [...] W ustępach 54-56 Memorandum Komisarza, zwraca on uwagę na stosunek Ministerstwa Edukacji do homoseksualizmu: Komisarz krytykuje m.in. publikację, zalecaną przez Ministerstwo pt. „Wygrajmy młodość”, w której homoseksualizm określony jest jako nienaturalna skłonność, związana „ze strachem przed odpowiedzialnością, niewłaściwą hierarchią wartości, brakiem odpowiedniej idei miłości i postawą hedonistyczną, jak również z prostytucją” (ust. 54). Reakcja Komisarza: ”Komisarz uznaje takie podejście za złe. To przedstawienie i opisanie homoseksualizmu jest obraźliwe, niezgodne z zasadami równości, różnorodności i poszanowania praw każdego człowieka. (...) Ponadto Komisarz jest zaniepokojony propozycjami wprowadzenia przepisów penalizujących rzekome promowanie homoseksualizmu w szkołach” (ust. 55). W kolejnym ustępie Komisarz wyraża swoje „ubolewanie nad wszelkimi przypadkami mowy nienawiści w stosunku do homoseksualistów, które nie powinny być tolerowane przez polskie władze”.

A teraz odpowiedź Rządu polskiego: w komentarzu do paragrafów 54-56 rząd całkowicie odpiera wszystkie zarzuty, po czym stwierdza: „PRZEDSTAWIONA PRZEZ KOMISARZA OCENA SYTUACJI MNIEJSZOSCI SEKSUALNYCH W POLSCE NIE OPIERA SIE NA FAKTACH I JEST STANOWISKIEM POLITYCZNYM, INGERUJACYM W WEWNETRZNE SPRAWY POLSKI”. [...] Chodzi o coś innego: o tę mantrę o „ingerencji w wewnętrzne sprawy Polski”.Starsi spośród Państwa pamiętają, że była to automatyczna reakcja komuny, gdy ktokolwiek za granicą ważył się skrytykować łamanie praw człowieka. Dziś, za ingerencję w ich wewnętrzne sprawy najchętniej denerwują się takie kraje jak Kuba, Korea Północna czy Myanmar (= Birma).
Makowski zatytułowałby tego posta jakoś tak: "znajdź 3 Różnice..."

Etykiety: , , , , , ,

1 Comments:

  • Bardzo podobne zdania pamiętam też z pewnego przemówienia Hitlera. Tam się obrywało zagranicznej prasie za wtrącanie się w niemieckie sprawy... (No tak, komisarzy jeszcze nie było.)

    By Anonymous PAK, at 8:40 AM  

Prześlij komentarz

Links to this post:

Utwórz link

<< Home